Share to Facebook Share to Twitter Share to Google Plus

Kada ste u potrazi za poslom, vrlo je važno koga poznajete. Preporuka poznanika može vam otvoriti vrata koja vode u budućnost kakvu si priželjkujete. Ako nemate poznanstva preko roditelja u poduzeću u kojem želite raditi, u nastavku pročitajte što možete sami učiniti da se približite pravoj osobi na pravom mjestu.

Što je umrežavanje?

 

Poslovno umrežavanje ili networking je sustavno izgrađivanje mreže poslovnih kontakata. To je jeftin i učinkovit marketinški alat koji vam pomaže da se povežete s ljudima koji vam mogu biti na mnogo načina korisni u poslovanju.

Poslovno umrežavanje iz perspektive poduzeća način je da ona prošire svoja znanja, nauče lekcije iz tuđih uspjeha, zadobiju nove klijente i promoviraju svoje poduzeće. Umrežavanje stvara nove poslovne prilike. Na mjestima gdje se okupljaju poslovnjaci dogovaraju se poslovi i partnerstva, akviziraju poduzeća i razvijaju nove poslovne ideje.

Kao i poduzeća, i pojedinci mogu poslovnim umrežavanjem steći vrijedne kontakte koji mogu pomoći u budućem zaposlenju, realizaciji poslovne ideje ili poduzetničkog pothvata.

 

Koje su koristi umrežavanja?

 

Povećana vidljivost

Vidljivost, odnosno isticanje u konkurenciji teško je postići. Ako poznajete mnogo ljudi lakše ćete se istaknuti u masi. Poznanici će vas zvati, pitati za savjet, tražiti preporuku ili da posredujete dogovorima, a to je upravo ono što želite postići.

Otvorena vrata novim prilikama

Upravo to što se ističete, otvorit će vam mnoga vrata. Neka od njih mogu biti prilike za posao. U komunikaciji s ljudima koji se bave vašom profesijom, možete ostvariti kvalitetan kontakt s osobom koja želi s vama raditi na novom projektu na kojem će biti otvoreno radno mjesto. Prilike se ne moraju pojaviti samo kroz mogućnost zaposlenja. Možda ćete upoznati utjecajnu osobu iz neke industrije koja će utjecati na to da promijenite karijeru ili ostvarite svoju poslovnu ideju.

Pomoć i podrška

Pretpostavimo da ste dobili poziv za testiranje za posao svojih snova. Ako poznajete nekoga tko je takvo testiranje već prošao, možete ga pitati za savjet i upute kako se najbolje predstaviti i što možete očekivati. Možda radite i trebate za poslodavca akvizirati novog klijenta. Poznajete li nekoga tko radi s tim klijentom, možete ga upitati za savjet kako mu najbolje pristupiti da biste uspješno ostvarili poslovni dogovor. Preporuke mogu biti ključne za odabir zaposlenika ili poslovnog partnera, stoga se okružite osobama koje vas mogu preporučiti. 

Pristup informacijama

Komunikacija s vašom poslovnom mrežom omogućit će vam pristup bitnim informacijama prije nego što su one dostupne ostalima i prednost pred konkurencijom.

Pravila uspješne prezentacije

 

Za uspješnu prezentaciju vašim novim poslovnim poznanicima, bitna su pravila bontona, stav i komunikacijske vještine. Evo nekoliko savjeta i trikova:

  1. Razumljivo se predstavite: većina ljudi ima problem s pamćenjem imena, pogotovo ako se radi o događaju na kojem upoznaju mnogo ljudi. Pomoći će ako se predstavite polako i razumljivo. U predstavljanju možete spomenuti neku anegdotu vezanu uz svoje ime kako bi vas sugovornik lakše zapamtio.
  2. Zapamtite ime osobe s kojom razgovarate: Ako i vi imate problem s pamćenjem imena, isprobajte neki od trikova poput oslovljavanja osobe tijekom razgovora ili igre asocijacija. Ako u konačnici i zaboravite ime sugovornika, zamolite ga da vam se ponovno predstavi. Riskirajte nelagodu radije nego da ispadnete neiskreni i nezainteresirani.
  3. Uvijek ustanite kad se predstavljate: ako ustanete dok se predstavljate, pokazujete poštovanje prema osobi s kojom se upoznajete. Uspravite se i prezentirajte sa samopouzdanjem, to će ostaviti dobar dojam.
  4. Izbjegavajte pokazivanje prstom i pretjeranu gestikulaciju: neki ljudi ne osjećaju se ugodno sa sugovornikom koji pretjerano gestikulira i unosi se u njihov privatni prostor. Takvo ponašanje dozvoljeno je u privatnom krugu, ali ne i u poslovnom.
  5. Ne upadajte u razgovor: kada krene razgovor, budi se vaš unutarnji glas koji stalno ima potrebu dati svoj doprinos osobi koja priča. Ne dozvolite mu da prekida nekoga, već sačekajte da ta osoba završi svoju priču. Osim što je krajnje nepristojno, upadanje u riječ povećava vjerojatnost da ćete reći nešto neprikladno radi čega bi vam kasnije moglo biti neugodno.
  6. Pazite na stav: ako je vaša želja da upoznate poslovnog partnera, klijenta ili poslodavca, nemojte to pokazivati pri prvom susretu. Slušajte potrebe drugih i ponudite savjet ili pomoć. Tako ćete ostavit dobar dojam i osoba kojoj ste pomogli sjetit će vas se u pozitivnom svjetlu.
  7. Javite se: nemojte čekati da vam od osobe koju ste upoznali nešto zatreba kako bi joj se javili. Dan-dva nakon upoznavanja pristojno je vrijeme nakon kojega možete tu osobu potražiti na internetu, početi pratiti na društvenim mrežama, poslati e-mail ili poruku kojom ćete se nadovezati na razgovor koji ste vodili i pokazati interes za daljnju komunikaciju.

 

Kako se uspješno umrežiti?

 

Upoznajte ljude preko drugih ljudi

Ostanite blizu ljudima koje poznajete, a za koje znate da su u kontaktu s ljudima koje želite upoznati. Prije ili poslije, pojavit će se prilika da vas poznanik predstavi toj osobi ili da se priključite njihovom razgovoru.

Offline umrežavanje

Budite prisutni na događanjima koja okupljaju velik broj ljudi. To je najbolji način da vas zapaze i da upoznate ljude koji će činiti vašu poslovnu mrežu. Inspire Me konferencija i Career Booster odlični su primjeri evenata na kojima možete steći vrijedne i kvalitetne kontakte. Sudjelujte u projektima u kojima možete pokazati svoje znanje, vještine i kompetencije potencijalnim poslodavcima i partnerima kao što su Regional Case Study i Istrian Tourism Competition. Sudjelovanjem u natjecanju i prezentirajući svoju kreativnu i jedinstvenu ideju postići ćete da se oni vama jave.

Online umrežavanje

Za uspješno online umrežavanje nije dovoljno samo biti prisutan na internetu, potrebno je biti aktivan i privući pozornost kvalitetom. Najbolje platforme za umrežavanje jesu društvene mreže i forumi. Društvene mreže i forumi odličan su alat da budete u toku sa zbivanjima i upoznate ljude koji dijele vaše interese. Argumentirajte vlastita mišljenja, odgovarajte na pitanja, pitajte za savjet, potaknite diskusiju i dijelite kvalitetne sadržaje. Sudjelujte u raspravama, učlanite se u grupe koje vas interesiraju i potaknite komunikaciju s osobama s kojima imate zajedničke teme. Na taj način stvorit ćete poznanstva koja vam mogu biti vrijedna u vašem profesionalnom razvoju i rastu.